A weboldalon cookie-t használunk, hogy szolgáltatásunkat a lehető legjobb minőségben biztosíthassuk! További információk
Olvassa el Adatkezelési Tájékoztatónkat és az Általános Szerződési Feltételeket is!

Rendben

Légzésvédelem

 

Az emberi szervezetre káros összetételű anyagok belégzésének következménye köhögés, irritáció, gyulladás, nehézlégzés, légszomj, mérgezés, egyes esetekben szervi károsodás kialakulása, vagy akár fatális kimenetelű is lehet. A károsodást okozó részecskék és gázok elleni, légzőszerveket védő eszközöket a levegőttisztító szűrő típusú, illetve szállított levegős rendszerű (izolációs) légzésvédő készülékek alkotják.
A szűrő típusú védőeszközök részecskeszűrők, gázszűrők vagy az előbbiek kombinációi lehetnek, melyek mechanikai és elektrosztatikus vagy kémiai szűrőelven működnek. Ezek oxigénhiányos (17% tf alatti), vagy szellőzés nélküli zárt légtérben, illetve szaglással nem érzékelhető, ismeretlen vagy a megengedettnél nagyobb koncentrációjú szennyezőanyagok esetében nem használhatók.
Az izolációs típusú védőeszközök kétcsoportja a szabad mozgást engedő, időbe meghatározott használítú, palackos sűrített levegős készülékek, és a korlátozott mozgásterű, egész napos munkavégzést lehetővé tevő, kiépített hálózati csatlakozású nyomólevegős készülékek.
 

Légzésre veszélyes anyagok

Anyag Leírás Használható légzésvédő
Por Durvább, finomabb szilárd részecskék Részecskeszűrő maszkok, fél- és teljesálarcok, izolációs készülékek
Köd Anyagok elporlasztásakor keletkező folyékony részecskék Részecskeszűrő maszkok, fél- és teljesálarcok, izolációs készülékek
Gőz Anyagok párolgásakor, hevítésekor keletkező folyékony részecskék Részecskeszűrő maszkok, fél- és teljesálarcok, izolációs készülékek
Gáz Szilárd, vagy folyékony anyagokból kémiai és égési folyamatok során keletkező halmazállapot Fél- és teljesálarcok, izolációs készülékek (egyes esetekben kizárólag az utóbbiak)

 

 

 

 

 

 

 

Tárolási és használati idő

A szűrő típusú védőeszközök tárolási ideje: a gyártó tájékoztatásásnak megfelelően a használati utasítás szerint (az előírt feltételek mellett, a feltüntetett lejárati idő rendszerint 3-5 év).

A szűrő típusú gáz- és kombinált szűrők használati ideje: általában nincs fix időtartam feltüntetve, mivel az eszköz védőképességének élettartama nagyon sok változó tényezőtől függ (pl. külső hőmérséklet, páratartalom és károsanyag-koncentráció, illetve a munka intenzitása, a felhasználó tüdőkapacitása, stb.). Ennek megfelelően fő szabályként a szennyezett munkaterületet azonnal elhagyva szűrőt kell cserélni, ha légzésével kapcsolatban a felhasználó bármilyen változást tapasztal (pl. a káros anyag szagát, ízét kezdi érezni, nehezebben lélegzik, fáradékonyabb lesz, szédül, vagy lassul a légáramlás a maszk, a légzésvédelmi rendszer bármely eleme megsérül, stb.)
Olyan gázszűrőknél, ahol a szabvány maximális használati időt ír elő (Hg, AX, NO), attól természetesen eltérni tilos.
 

Részecskeszűrők jelölése és alkalmazási területe (EN149 és EN143)

Típus jele Színkód Max védelmi tényező Részecskenagyság (mikron=10-3mm) Szűrő áteresztése (NaCl vizsgálat) Leválasztási teljesítmény Alkalmazási terület

FFP1
P1

fehér 4 >5µ 20% SL Szilárd (por) és folyékony részecskék (köd) ellen, melyek nem veszélyesek, de irritatívak lehetnek
FFP2
P2
fehér 12 >1µ 6% SL Szilárd (por) és folyékony részecskék (köd) ellen, melyeknek mérsékelten veszélyes egészségkárosító hatásuk van
FFP3
P3
fehér 50 <1µ 1% SL Szilárd (por) és folyékony részecskék (köd) ellen, melyek mérgező kategóriába soroltak (paraffinolaj-ködös vizsgálat is)
Kiegészítő
jelölések
D Porterhelésnek, eltömődésnek a légzési ellenállás függvényében jobban ellenálló, ezért hosszabb ideig használható szűrő (dolomitporos vizsgálat minden többször használható részecskeszűrőnél)
VO Szerves gőzök és szagok elleni védelem a maximális koncentrációs határérték alatti szintig
GA Savas gőzök és gázok elleni védelem a maximális koncentrációs határérték alatti szintig

 

MK érték: adott légszennyező anyag olyan megengedett legnagyobb koncentrációja, amely rendszeres, egész napos mukavégzés esetén sem okoz egészségkárosodást. A névleges védelmi tényező az adott munkahelyre vonatkozó viszonyszám, ami megmutatja, hogy a részecskeszűrőt az egészségügyi határérték hányszorosáig lehet használni. Teljesálarcok viselésekor a jobb arctömítés és alászívás hiánya miatt ez a tényező magasabb (P2-nél 16-szoros, P3-nál 200-szoros)


Gázszűrők teljesítményszintjei

Szűrőosztály Gáz-, gőzkoncentráció
1-es 0,1tf% (1000ppm) a károsanyag megengedett maximális koncentrációja
2-es 0,5tf% (5000ppm) a károsanyag megengedett maximális koncentrációja
3-as 1,0tf% (10000ppm) a károsanyag megengedett maximális koncentrációja

 

Gázszűrők jelölése és alkalmazási területe (EN141)

Típus betűjele Színkód Osztály (a gáz koncentrációja szerint) Alkalmazási terület
A barna  1 vagy 2 vagy 3 65 oC fölötti forráspontú szerves gázok, gőzök ellen
B szürke  1 vagy 2 vagy 3 Szervetlen gázok és gőzök ellen, kivéve CO-t
E sárga  1 vagy 2 vagy 3 Kéndioxid és egyéb savas gázok, gőzök ellen
K zöld  1 vagy 2 vagy 3 Ammónia és szerves amin származékok ellen


Légzésvédőkre vonatkozó főbb szabványok

EN 136 - Teljes álarcok
EN 137 - Nyitott rendszerű nyomólevegős készülékek teljes álarccal (EN14435: félálarccal)
EN 138 - Friss levegős készülékek teljes- és félálarccal vagy csutoraszettel
EN 140 - Félálarcok és negyedálarcok
EN 141 - Gáz- és kombinált (gáz+részecske) szűrők (EN 14387)
EN 143 - Részecskeszűrők
EN 145 - Zárt rendszerű, sűrített oxigénes (nitrogénes) készülékek
EN 149 - Részecskeszűrő félálarcok
EN 404 - Szűrős önmentő készülékek szén-monoxid ellen (menekülő kámzsák)
EN 405 - Szelepes félálarcok gázok és/vagy részecskék ellen (kombinált félálarcok)
EN 12941 - Szűrt levegős, rásegítéses készülékek sisakkal vagy kámzsával
EN 14683 - Sebészeti maszkok

 

Tartalomhoz tartozó címkék: hír