Mire figyeljünk a védőkesztyűk kiválasztása során

HOGYAN VÁLASSZAK MUNKAVÉDELMI KESZTYŰT?
Munkavégzésünk jellegétől függően különféle hő-, vegyi-, elektromos és mechanikai hatásoknak lehetünk kitéve, kezünk sokszor közvetlenül érintkezik a munkavégzés során használt szerszámokkal és a munkadarabbal is, ami kellő védelem hiányában sok veszélyt rejthet magában, de szerencsére bőven van választék a védelmére kínált eszközökből.
A munkavédelmi kesztyű védi a kezet, a kéznek valamilyen részét, hosszabbított mandzsetta esetén akár az alkart és a kar felületét is az előforduló veszélyekkel, ártalmakkal szemben.
Mindig a munkavégzés jellege dönti el, milyen típusú védőkesztyűre van szükség. A gyártó ajánlásában megadja, milyen szintű védelmet nyújtanak a különböző típusú kesztyűk, ami segít kiválasztani a megfelelő védelmet biztosító terméket.
MIRE FIGYELJÜNK LEGINKÁBB?
1. Milyen feladat végzéshez keresünk védőkesztyűt? Milyen veszélyeket és ártalmakat akarunk elkerülni?
- mechanikai hatás – átszúródás, vágás, koptató hatás
- vegyi hatások - savak, lúgok, maró anyagok, zsírok, olajok, szerves oldószerek, alkoholok, mérgek,
- szélsőséges hőhatások,
- elektromos hatások - áramütés, ívhatás, sztatikus feltöltődés
- rezgések stb.
A maximális biztonság érdekében a minőség itt is elsődleges szempont kell legyen!!!
2. Milyen alapanyagú legyen a védőkesztyűnk?
- Mechanikai sérülés veszélye esetén - sorjázatlan fémlemezek például - általában erős, rejtett varrással ellátott bőr védőkesztyűk használata ajánlott. Általános használatra megfelelőek a megerősített tenyérrésszel ellátott kesztyűk, amelyek hátoldali része jól szellőző anyagból készül, ezáltal a viselése hosszabb távon sem kényelmetlen. Elsődlegesen bőr, textil-bőr, textil-műbőr, hasítékbőr-műbőr-textília alapanyagú kesztyű ajánlott.
- Hőhatás esetén bőr, textil, vagy alumínium bevonatos (hő ártalom elleni védelemre műbőr alkatrészű vagy viszkóz-, illetőleg műszáltartalmú textíliából készült védőkesztyű nem alkalmazható).
- Hegesztési munkákhoz csak kifejezetten erre a célra készült hosszított kesztyűket használjunk, amelyek megakadályozzák a felfröccsenő fém által okozott égési sérüléseket és védik az alkart is. Általában a kesztyűre fröccsenő anyag lepereg.
- Vegyi savas/lúgos közegben szintén kiemelt fontosságú a megfelelő anyaggal szemben ellenálló védőkesztyű körültekintő kiválasztása és használata
- Elektromos szerelési munkálatoknál életmentő lehet egy megfelelő átütési szilárdsággal bíró védőkesztyű használata. Villamos jelenségek esetében gumi (elektromos áramütés), textilalapra mártott szintetikus latex (sztatikus feltöltődés), bőr (ívállóság) alapanyagok javasoltak.
- Rezgések hatása ellen kombinált, bélelt kivitelű, többrétegű alapanyag a megfelelő.
- Házi barkácsolásnál szóba jöhetnek a fentieken túl például csúszásgátló kesztyűk, amelyek megakadályozzák a használt munkagép megcsúszását a kezünkben, biztosítva a biztonságosabb munkavégzést.
- Hobbi kertészek körében népszerűek lehetnek azok az egyszerűbb kerti védőkesztyűk, amelyek egyrészt megakadályozzák, hogy az ásó vízhólyagot húzzon a tenyerünkre, másrészt a munka során nem lesz a kezünk könyékig sáros, földes. Permetezéskor a szokásosan alkalmazott növényvédő szerekkel szemben ellenálló vegyivédelmi kesztyűk használata javasolt.
- Téli munkavégzéskor jól jöhet egy béléssel ellátott általános célú munkavédelmi kesztyű a fagyási sérülések elkerülésére.
- Vizes, vagy olajos munkák esetén szóba jöhetnek a kézvédő hatást biztosító speciális krémek is, amik meggátolják a szennyező anyagok bőrbe történő beivódását, vagy a nedvesség bőrkárosító hatását.
Végül, de nem utolsó sorban például sokan vállalkoznak lakásuk festő-mázoló munkálatainak vagy pvc burkolat cseréjének az elvégzésére, itt elsősorban a különféle festékektől, ragasztóanyagoktól kell megvédenünk kezeinket, mert munkavégzés után a kezünkre száradt anyagok csak agresszív oldószerekkel távolíthatóak el – szappannal semmiképpen – amelyek kezünk védő zsírrétegét is eltávolítják, károsítva a bőr felső rétegét.
{3. Extra bőrvédelmet nyújt-e a kesztyű? fennáll-e allergia valamilyen anyaggal szemben? (pl. egyszer használatos púderezett/púdermentes latex kesztyűk vagy egyszer használatos nitril és vynil kesztyűk)
4. Formája és mérete megfelelő legyen, ennek megtalálásában is készséggel fognak segíteni szakeladó kollegáink.
Védőkesztyűk általános követelményei (MSZ EN 420:2003)
Valamennyi kesztyűnek meg kell felelnie az MSZ EN 420:2003-as szabványnak. Ezek az előírások határozzák meg, többek között, hogy a kesztyű ne tartalmazzon ártalmas anyagokat, illetve a mérete, a kézre való hozzáilleszkedése, mozgásképesség illetve megfelelő pH érték biztosítva legyen. Ezek az előírások biztosítják a kényelmes és biztonságos munkavégzést.
Aszerint, hogy milyen hatásokkal szemben nyújtanak védelmet, egyéb szabványok szerint is besorolhatóak a munkavédelmi kesztyűk:
MSZ EN 388 – Mechanikai ártalmak elleni védelem és antisztatikusság
MSZ EN 407 – Hőkárosodás elleni védelem
MSZ EN 659 – Védőkesztyűk tűzoltóknak
MSZ EN 511 – Fagyás elleni védelem
MSZ EN 374 – Vegyszerek elleni védelemi tulajdonságok
MSZ EN 374 – Mikroorganizmusokkal, baktériumok szembeni védelem
MSZ EN 421 – Ionizációs sugárzás elleni védelem
MSZ EN 1082 – Vágás elleni védelemi tulajdonságok (lánckesztyűk)
MSZ EN 60903 – Elektromos áram elleni védelem
Ez a szabványjelölés és az abban foglalt minősítés alapján meghatározott kódszámsor látható magán a munkavédelmi kesztyűn és a típus bizonyítványon is. Erről részletesebben itt tájékozódhat.
Nagyon fontos, hogy minden kézvédő eszköznek lehetővé kell tenni a munkavégzéshez igazodó mértékű érzékelést. A varrások, ragasztások folyamatosságát, az alkatrészek felerősítettségét, a fémrészek rozsdamentességét és épségét használat előtt ellenőrizni kell.
A bőrből készült termékek nem moshatók, vegyileg nem tisztíthatók. Tárolni száraz, hűvös, szellős helyen kell, jellemzően száraz körülmények között használhatók.
A mártott tenyerű és teljesen mártott védőkesztyűk jól bírják a nedves környezetet is.